Projekt alapadatai:

Pályázó neve Veszprémi Fiatalok Egyesülete
Konzorciumi partnerek Bánd-Hárskút-Herend-Márkó-Nemesvámos önkormányzatai
Projekt címe Közösségfejlesztő programok megvalósítása Bánd-Hárskút-Herend-Márkó-Nemesvámos térségében
Szerződés száma TOP-5.3.1-16-VE1-2017-00017
Támogatás összege 39 999 541 Ft
Összköltség 39 999 541 Ft
A projekt megvalósításának kezdete 2018.09.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje 2023.09.30.
Záró elszámolás benyújtásának határideje 2023.12.29.

Projekt részletes bemutatása:

A projekt célja a helyi közösségek fejlesztése, a közösségi szerepvállalás erősítése Bánd-Hárskút-Herend-Márkó-Nemesvámos térségében, a helyi identitást erősítő közösségfejlesztési folyamatok, szabadidős és közlekedésbiztonsági programok megvalósításával. A közösségfejlesztési folyamat léptéke 500–15.000 fő közé esik, a kijelölt célterület 5 települést érint, amelyek egymással határosak. A projekten belül a programok lebonyolítása legalább 36 hónapos időszakban valósul meg. Felhívás 3.1.megvalósítandó tevékenységek pontja alapján az alábbi tevékenységek kerülnek megvalósítása a projektben:

1. ÖNÁLLÓAN TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK:

Közösségfejlesztési folyamatok kezdeményezése és megvalósítása, közösségi munkamód alkalmazásával:

1. Közösségek részvételével megvalósuló felmérés és tervezés (közösségi interjúk,-beszélgetések,-felmérés) és ezek alapján elkészül a helyi cselekvési terv, rendezvénynaptárral.
2. A projekt által érintett 5 település közösségi tevékenységének történeti feltárása és a lakosság számára elérhetővé tétele.
3. Közösségi akciók, tevékenységek, események, programok, folyamatok keretében:

a. A tervezést követően közösségi akciók, tevékenységek, események megvalósítására kerül sor, legalább negyedévente egyszer: helyi hagyományok feltárása és felelevenítése, közösségi helyismereti kiállítások, közösségi találkozók, hagyományos és online civil, vállalkozói fórumok, közösségi rendezvények keretében.
b. Programok, folyamatok megvalósítása, a tervezést követően félévente legalább egy új program indításával, kiemelt figyelemmel a helyi kezdeményezésekre, az alulról jövő jelleg érvényesítésére.
c. A helyi nyilvánosság fórumainak megteremtése, meglévő fórumainak fejlesztése: honlap és közösségi oldal létrehozásával, működtetésével.
d. Részvételi fórumok elindítása, működtetése, meglévők fejlesztése: párbeszédkörök és kerekasztalok szervezésével.
e. A helyi cselekvési tervhez illeszkedő stratégiai dokumentum(ok)nak részvételi fórumok keretei között való áttekintése megvalósul és amennyiben releváns, megújítása (HEP, közművelődési rendelet, egyéb illeszkedő stratégiai dokumentum, amennyiben releváns)

4. A közösségfejlesztési folyamatról tájékoztató közösségi információs pont kerül kialakításra a térségben, ahol megbízható és naprakész felvilágosítást kaphat a célcsoport a települések életére hatást gyakorló legfontosabb közhasznú (helyi, köznapi, mindennapi, közérdekű, közösségi, általános) információkról, a közösség fejlesztési folyamatról.
5. A közösségfejlesztési folyamat szakmai minőségének biztosítása keretében:

a. Képzések szervezése a közösségfejlesztési folyamatban érintettek, lakosság, szakemberek, helyi vezetők részére.
b. Tanulmányutak/workshopok a tapasztalatcsere a jó gyakorlatok átadása céljából.

A minőségbiztosítás az alábbi szempontok szerint valósul meg: Közösségek igényei, szükségletei állnak a fejlesztés középpontjában. Partnerség, együttműködések fejlesztése, megteremtése. A folyamat a „Cselekvő közösségek” kiemelt projekt (Felhívás mellékleteként közölt) módszertanát követve, az abban biztosított közösségfejlesztő mentor szakmai támogatása mellett valósul meg. Bevonásra kerülnek a településeken működő közművelődési, könyvtári vagy muzeális intézmény(e)k, illetve ennek hiányában legalább egy, a településen helyi közösséggel foglalkozó személy. A szakmai vezető, közösségfejlesztő munkatárs közösségfejlesztő képesítést szerez. A kiemelt projekt által biztosított képzéseken a közösségfejlesztő munkatárs illetve a szakmai tapasztalatcseréken a településvezetőinek részvétele biztosításra kerül.

2 ÖNÁLLÓAN NEM TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK

2.1. Kötelezően megvalósítandó tevékenységek:

a. Infokommunikációs akadálymentesítés (weblap)
b. Nyilvánosság biztosítása – az ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján

2.2. Választható tevékenységek:

a. Eszközbeszerzés a támogatható tevékenységekhez kapcsolódóan.
b. Közlekedésbiztonsági programok a kerékpáros kultúra emelésére, népszerűsítő, oktató, ösztönző programok keretében.

Az esélyegyenlőség és környezetvédelmi szempontok érvényesítésre kerülnek.

A célterület helyi lakossága képezi a projekt célcsoportját. A tervezett tevékenységek adekvát választ adnak a térségben felmerült lakosságot érintő problémá(k)ra. A konzorciumi tagok rendelkeznek a szükséges, Felhívás által előírt tapasztalatokkal.

A projekt hatására a közösség tagjainak egymás iránti felelősségtudata erősödik, a helyi civil társadalom megerősödése segíti a helyi közösségi konfliktusok megoldását és az önálló cselekvési képességek erősítését.  A projekt hatására erősödik a civil aktivitás, a társadalmi kohézió valamint a térséghez való kötődés, hozzájárul a terület népességmegtartó képességéhez, az életminőség javításához. A fejlesztés összhangban van a Felhívás céljaival, a fejlesztés a Felhívásban szereplő célokat teljesíti, illetve azokhoz hozzájárul.

Hozzászólások